Krupka - Na maršovském sídlišti v Krupce začala po dlouhých 10 letech fungovat dohledová služba. Asistenti prevence kriminality ve žlutých vestách tu každý den pomáhají lidem s udržováním pořádku a dodržováním pravidel.
„Dohledová služba tu už dříve fungovala a osvědčila se. Jsme rádi, že se nám to nyní, díky řediteli městské policie panu Jiřímu Petrákovi a dotačnímu programu ministerstva vnitra, povedlo obnovit,“ sdělila místostarostka Krupky Miloslava Bačová.
Čtveřice asistentů prevence kriminality pracuje na sídlišti denně ve dvou směnách, první od 7.00 do 15.30 hodin a druhá od 13.30 do 22 hodin. Cílem je zlepšit občanské soužití v této vyloučené lokalitě. „Dohlíží na to, aby tu nedocházelo k negativním jevům. Když uvidí, že lidé v ulici dělají něco špatného, mohou je upozornit, aby to nedělali a vysvětlit jim rizika, která z toho plynou. Pokud by došlo k nějakým konfliktům nebo protiprávním jednání, povolají na místo strážníky městské policie,“ vysvětlila Bačová.
Projekt poběží zatím do konce roku s tím, že vedení města bude usilovat o jeho prodloužení i do dalších let. „Pokud se asistenti osvědčí, rádi bychom si je tu nechali,“ připustil ředitel městské policie Jiří Petrák s tím, že dotace ministerstva vnitra činí necelých 900 tisíc korun. Zbytek nákladů hradí město Krupka z rozpočtu.
Činnost asistentů navazuje na dotační program Ústeckého kraje, díky kterému už od loňska mohou děti v lokalitě využívat školní dopravní hřiště a bezplatně si zapůjčit jízdní kola nebo koloběžky, a to i v době mimo vyučování. Dohlíží na ně přitom městský strážník a další pracovnice. „Je to další krok k tomu, abychom tuto lokalitu nabídli všem bez rozdílu,“ vysvětlil Petrák.
„Jedná se o sídliště, kde je spousta lidí, kteří mají různé existenční problémy a bohužel je moc nezajímá dodržování pravidel. Předpokládám proto, že jim lidé, kteří jsou přímo odsud a znají jejich problémy, pomohou a celkově se stav na sídlišti zlepší pro všechny,“ míní Miloslava Bačová. „Nechceme ale, aby působili represivně, jejich úkolem je hlavně komunikovat se zdejšími lidmi a pomáhat jim,“ doplnil Petrák.
To ostatně potvrzují i sami asistenti prevence kriminality. „Já na tomhle sídlišti bydlím už 18 let. Místní nás respektují a když nás vidí v těch vestách, hned si dávají větší pozor. Jakmile procházíme kolem dětí, uklízejí odpadky z chodníku i když je tam nevyhodily,“ směje se David Kudrík. „Místní si dokonce přejí, abychom tu působili i po 22. hodině, kdy začíná největší hluk. To ale nemůžeme. V takových případech už se musejí obracet na městskou policii,“ dodal s tím, že někteří lidé na sídlišti dohled opravdu potřebují. „Jsou tu třeba rodiče, kteří to s dětmi neumí a nedomluví jim. A od toho jsme tady my.“