Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay / CC0
Teplice

ČR - Uplynul týden od letošního prvního tropického dne a další zůstávají v nedohlednu. Asi se shodneme na tom, že je to dobře (na zpocené zadky je ještě čas). Možná rána by mohla být o něco teplejší, byť k aktuální roční době patří a k ledovým mužům se vyloženě hodí. Jiná možnost stejně nezbývá, neboť se „zaseklo“ severní proudění a nějakou dobu „zaseklé“ zůstane. Ach, že se takhle pěkně „nezaseklo“ v zimě, není-liž pravda?

Pravdou je, že v ranních hodinách mrzlo. Ne hodně, ne všude, na některých místech však ano. Třeba v sobotu v Kryrech či v Žatci, přičemž nejchladnějším místem, co se nížin v severozápadních Čechách týče, byly Doksany s -1,8 °C (odpoledne potom patřily k nejteplejším místům s 22,9 °C). Hranice minus jednoho stupně Celsia málem padla v Dobroměřicích, kde naměřili -0,9 °C (později, necelé tři hodiny po poledni, 23,4 °C). Tyhle velké rozdíly v teplotách mezi ránem a odpolednem jsou fakt úžasné.

Úžasná určitě není ta rýma, která z toho může vzejít. S více než dvacetistupňovým rozdílem se utkali mimo jiné v Deštnicích, které se nacházejí na Lounsku (minimum 0,4 °C, maximum 20,7 °C), v Mostě (minimum 0,4 °C, maximum 20,9 °C) anebo v Blšanech u Loun (minimum 1,3 °C, maximum 23,1 °C). Sice jste se na to neptali, nicméně stojí zmínit, že za severním polárním kruhem takovou zimu neměli. Příkladem v norském Tromsø měli v minimu 4,9 °C. Jeden touží po tamtom, druhý zase po tamtom, každopádně jisté je, že ani v Nuuku, hlavním městě Grónska, v noci na 10. května nebyla taková kosa jako v severozápadních Čechách. Ani v Moskvě. A ve Washingtonu už vůbec (9,4 °C). Koho to zajímá...

Zajímat každého bude předpověď pro severozápad Čech:

Den matek: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 7 až 3 °C.

První ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 6 až 2 °C.

Druhej ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 6 až 2 °C.

Třetí ledovej chlapík: Slunečno (ne celý den jasno). Minima kolem 7 až 3 °C.

I maxima budou v podstatě stejná, respektive většinou mezi 14 až 19 °C.

Díky pražským-klementinským počasologům, kteří vedou záznamy již od 18. století, je známo, že pan Pankrác měl největší hypotermii v roce 1814, a to 1,5 °C. Jak na tom tehdy byly severozápadní Čechy je neznámo, před 211 lety se o ně počasologové nezajímali. I Servác měl největší hypotermii v roce 1814 (a poté ještě v roce 1876), a sice 1,9 °C. No a poslední ze svaté otužilecké trojice, Bonifác, měl největší hypotermii před 90 lety: 2,4 °C. Z roku 1935 už samozřejmě nějaké oficiální zmínky o počasí v severozápadních Čechách jsou. Avšak nestojí za řeč.

Maminkám zdar!

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru