Teplice - Na teplické hvězdárně, která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, byl v úterý 10. února za účasti hejtmana Oldřicha Bubeníčka uveden do provozu nový dalekohled. Přístroj Dall-Kirkham s hlavním zrcadlem o průměru 43 cm stál 1,4 miliony korun včetně potřebného příslušenství. Nový přístroj zlepšuje možnosti pozorování a má snadnější nastavení polohy dalekohledu.

Hejtman Oldřich Bubeníček u nového dalekohledu. Foto: Ústecký kraj

„Krajská hvězdárna si loni připomněla 50 let své popularizační činnosti pro věřejnost a hlavně pro mládež. K výročí půlstoletí užitečné práce si tak zasloužla i pořízení zdela nového dalekohledu, který podmínky pro astronomická pozorování velmi vylepšuje," řekl při návštěve hvězdárny Oldřich Bubeníček.

Teplická hvězdárna se začala stavět v roce 1957 jako pozorovatelna astronomického kroužku při teplickém muzeu, tehdy zvaná lidová hvězdárna. První pozorování pro veřejnost, částečné zatmění Měsíce, se odehrálo 6.7.1963. Hlavním úkolem organizace bylo a je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Velmi důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a předávání astronomických poznatků dětem a mládeži. Teplická hvězdárna tedy nepatří mezi špičková vědecká zařízení, pověřená astronomickým výzkumem. Umožňuje však laické veřejnosti denní i večerní přímé pozorování vesmírných těles a objektů, která jsou pořádána za vhodného počasí každou sobotu. Navštívíte-li hvězdárnu za jasného dne, můžete dalekohledem pozorovat povrch Slunce.

Pozorovacím stanovištěm teplické hvězdárny jsou její dvě kopule, které umožňují ochranu přístrojů před nepříznivým počasím. Obě kopule mají průměr 5 metrů, jsou otočné a mají odsuvné štěrbiny, takže lze pozorovat libovolné místo oblohy. Jihovýchodní kopule obsahuje refraktor s objektivem Carl Zeiss Jena, který je upraven pro pozorování Slunce.

V severozápadní kopuli je pak osazena úplná novinka, zrcadlový dalekohled typu Dall-Kirkham. Dalekohled umožňuje jak vizuální pozorování, tak snímání televizní kamerou.

Hvězdárna měla pro svoji osvětovou a popularizační činnost téměř od počátku v plánu též vystavění planetária. Vhodné místo se až v 90. letech 20. století našlo v areálu nedaleké základní školy. Teplické planetárium se otevřelo veřejnosti 21.6.1995 a celé zařízení nese název Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích, příspěvková organizace.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru