Bílina -  „Jsme zásadně proti jakémukoliv dalšímu drancování Ústeckého kraje. Ústecký kraj skutečně trpí těžbou. Odcházejí nám odsud mladí lidé. Odcházejí rodiny s dětmi. Odcházejí kvalifikování lidé. Zejména na Mostecku a Bílinsku má Ústecký kraj špatnou sociální strukturu. A řešení není v pokračování těžby. Řešení  spočívá sice ve státní pomoci, ale hlavně v investici do vzdělání, do výzkumu, do vědy, do vysokého školství a samozřejmě do výroby s vyšší přidanou hodnotou. Tudy vede cesta," říká poslanec a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Michal Kučera.

Těžba uhlí na Mostecku. Ilustrační foto

Zachovat nebo prolomit? Podle ministra průmyslu a obchodu Jan Mládka (ČSSD) je nejpravděpodobnějším řešením prolomení limitů na dole Bílina a částečně vedle Bíliny i na lomu ČSA. Tato možnost by však znamenala praktický zánik Horního Jiřetína. V návrhu Surovinové politiky ČR pak ministr průmyslu navrhuje uzavření lomu ČSA. Jestli se limity těžby uhlí v severních Čechách zachovají nebo ne, slibuje vláda vyřešit ještě v roce 2015. V únoru by pak tuto otázku měla projednat tripartita. 

„Já osobně si dokážu představit pouze pokračování těžby na dole Bílina. Ovšem za předpokladu výrazných kompenzací směrem k lidem v Bílině, tedy zejména snížení dopadu ekologických škod, jako je zvýšená prašnost, hlučnost a dopravní zátěže, tedy vybudování dopravního obchvatu města Bílina" zdůraznil Kučera. Ten společně s opozičními bílinskými zastupiteli TOP 09 kritizuje nezájem bílinské radnice v této otázce. „Jedná se o prolomení těžby bez čehokoliv, co by zdejším lidem ulehčilo život. Přizpůsobivý obyvatel Bíliny tak může pouze drtit prach mezi zuby a přemýšlet, jestli se mu to všechno jenom nezdá," řekl lídr kandidáty MOJE Bílina – TOP 09 Pavel Pastyřík.

Horníci pojedou do Prahy demonstrovat

Skupina Severní energetická, která uhlí v lokalitě ČSA dobývá, seznámila zástupce odborů s dopady všech čtyř navrhovaných variant řešení těžebních limitů z roku 1991. "Každá z těchto variant má výrazně odlišný vliv na budoucnost skupiny, na zaměstnanost v regionu i na dostatek paliva pro teplárenský systém ČR," uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické.

Po projednání dopadů těchto návrhů požádali zástupci hornických odborů vedení společnosti o uvolnění části zaměstnanců na demonstraci, kterou se rozhodli uskutečnit 29. ledna 2015. "Společnost Severní energetická této žádosti vyhověla s tím, že budou všem klientům zajištěny plynulé dodávky uhlí v plánované výši," sdělila mluvčí těžařské firmy.

"Ukončení těžby na lomu ČSA, které ministr Mládek prosazuje, znamená zánik nebo útlum společnosti s okamžitými dopady na zaměstnanost. Je to konec dodávek levného, ekologického a na dovozu nezávislého tepla pro čtyři miliony obyvatel ČR, pro školy, nemocnice a průmyslové podniky," dodala Gabriela Sáričková Benešová.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru