Bílina - „Jsme zásadně proti jakémukoliv dalšímu drancování Ústeckého kraje. Ústecký kraj skutečně trpí těžbou. Odcházejí nám odsud mladí lidé. Odcházejí rodiny s dětmi. Odcházejí kvalifikování lidé. Zejména na Mostecku a Bílinsku má Ústecký kraj špatnou sociální strukturu. A řešení není v pokračování těžby. Řešení spočívá sice ve státní pomoci, ale hlavně v investici do vzdělání, do výzkumu, do vědy, do vysokého školství a samozřejmě do výroby s vyšší přidanou hodnotou. Tudy vede cesta," říká poslanec a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Michal Kučera.
Zachovat nebo prolomit? Podle ministra průmyslu a obchodu Jan Mládka (ČSSD) je nejpravděpodobnějším řešením prolomení limitů na dole Bílina a částečně vedle Bíliny i na lomu ČSA. Tato možnost by však znamenala praktický zánik Horního Jiřetína. V návrhu Surovinové politiky ČR pak ministr průmyslu navrhuje uzavření lomu ČSA. Jestli se limity těžby uhlí v severních Čechách zachovají nebo ne, slibuje vláda vyřešit ještě v roce 2015. V únoru by pak tuto otázku měla projednat tripartita.
„Já osobně si dokážu představit pouze pokračování těžby na dole Bílina. Ovšem za předpokladu výrazných kompenzací směrem k lidem v Bílině, tedy zejména snížení dopadu ekologických škod, jako je zvýšená prašnost, hlučnost a dopravní zátěže, tedy vybudování dopravního obchvatu města Bílina" zdůraznil Kučera. Ten společně s opozičními bílinskými zastupiteli TOP 09 kritizuje nezájem bílinské radnice v této otázce. „Jedná se o prolomení těžby bez čehokoliv, co by zdejším lidem ulehčilo život. Přizpůsobivý obyvatel Bíliny tak může pouze drtit prach mezi zuby a přemýšlet, jestli se mu to všechno jenom nezdá," řekl lídr kandidáty MOJE Bílina – TOP 09 Pavel Pastyřík.
Horníci pojedou do Prahy demonstrovat
Skupina Severní energetická, která uhlí v lokalitě ČSA dobývá, seznámila zástupce odborů s dopady všech čtyř navrhovaných variant řešení těžebních limitů z roku 1991. "Každá z těchto variant má výrazně odlišný vliv na budoucnost skupiny, na zaměstnanost v regionu i na dostatek paliva pro teplárenský systém ČR," uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické.
Po projednání dopadů těchto návrhů požádali zástupci hornických odborů vedení společnosti o uvolnění části zaměstnanců na demonstraci, kterou se rozhodli uskutečnit 29. ledna 2015. "Společnost Severní energetická této žádosti vyhověla s tím, že budou všem klientům zajištěny plynulé dodávky uhlí v plánované výši," sdělila mluvčí těžařské firmy.
"Ukončení těžby na lomu ČSA, které ministr Mládek prosazuje, znamená zánik nebo útlum společnosti s okamžitými dopady na zaměstnanost. Je to konec dodávek levného, ekologického a na dovozu nezávislého tepla pro čtyři miliony obyvatel ČR, pro školy, nemocnice a průmyslové podniky," dodala Gabriela Sáričková Benešová.