Foto: ČD
Co se chystá

Lužná u Rakovníka – V sobotu a neděli 17. a 18. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují první letošní Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní lokomotivy. Po oba víkendové dny pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak. Návštěvníci si mohou užít i speciální jízdy nostalgických vlaků po tratích v okolí muzea. Poprvé se také návštěvníkům muzea představí elektrická lokomotiva řady 350, kterou Centrum historických vozidel ČD získalo ze Slovenska.

„Jako tradičně bude největší atrakcí během Parního víkendu v ČD Muzeu přehlídka parních lokomotiv na točně, které se tu představí v sobotu i v neděli vždy v 11:30 a ve 14:00. Návštěvníci se do Lužné dostanou z Prahy pohodlně speciálními historickými vlaky, které vyjedou po oba víkendové dny z pražského smíchovského nádraží v 8:46,“ říká ředitel Centra historických vozidel Českých drah Marek Plochý a dodává: „Pro železniční fajnšmekry bude připravené také oblíbené ranní a noční fotografování parních lokomotiv, které se uskuteční v sobotu a v neděli od 08:00 do 9:30 hod., respektive od 20:00 do 22:00 hod.“

V sobotu i v neděli se mohou cestující svézt z Prahy do Lužné zvláštními vlaky. Ty budou po oba dva dny odjíždět v 8:46 z pražského smíchovského nádraží a přistoupit lze i v Hostivici, Kladně či Stochově. Do Lužné u Rakovníka je příjezd plánovaný v 10:49, odkud je to už jen pár kroků k hlavnímu vstupu do železničního muzea. Zpět do Prahy vlaky vyráží ve 14:57 s příjezdem na Smíchov v 16:51. Jízdenky na vlaky Praha – Lužná u Rakovníka a zpět, které pojedou v sobotu 17. května, lze koupit v předprodeji v e-shopu ČD a pokladnách ČD. Nedělní vlaky (18. 5.) v trase Praha – Lužná u Rakovníka a zpět jsou vypravené ve spolupráci Národního technického muzea a ČD. Jízdenky na tyto nedělní vlaky koupíte pouze na stránkách www.ntm.cz, v případě volných míst i přímo ve vlaku.

Parní vlaky budou vypraveny po oba víkendové dny také z Lužné u Rakovníka do Nového Strašecí, Rakovníka, Krupé nebo Kolešovic. Jízdenky na tyto parní vlaky kolem muzea lze koupit v předprodeji v e-shopu ČD a pokladnách ČD.

V sobotu bude rovněž mimořádně možné svézt se parním vlakem z Děčína, Ústí nad Labem či Kralup nad Vltavou do Prahy, který vypravuje náš partnerský spolek z Německa – IG Bw Dresden-Altstadt. Jízdenky na tento vlak budou v prodeji pouze přímo ve vlaku u průvodčího za jednotnou cenu 500 Kč (zpáteční). Celý výtěžek z prodeje těchto jízdenek německý partner věnuje na opravu parní lokomotivy 475.179 „Šlechtična“. Část tohoto vlaku bude pokračovat z Kralup nad Vltavou do Lužné u Rakovníka, ale tato část je již vyprodána.
V železniční stanici Lužná u Rakovníka bude navíc již od úterý 13. května otevřený pro širokou veřejnost Legiovlak – muzejní expozice československých legií, která se snaží co nejvíce přiblížit život legionářů v Rusku po první světové válce. V soupravě sestávající z několika vagonů čeká na návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových uniformách, originální exponáty a mnoho dalšího.

V sobotu 17. května se v rotundě muzea uskuteční vernisáž výstavy s názvem Kouzla parních nocí. K vidění budou nejlepší velkoformátové fotografie nočních parních lokomotiv od fotografa Toma Zástěry. Navíc pokud nestihnete Parní víkend v Lužné u Rakovníka, můžete si přijet prohlédnout výstavu do 31. října.
Dále bude v sobotu i neděli na programu i Parní show Jamese Watta – vtipná, dynamická a interaktivní streampunková show Miroslava Vaváčka o historii využití páry se zapojením publika.
V neposlední řadě se můžete těšit i na ukázku hasičské techniky Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

V ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka budou o víkendu 17. a 18. května k vidění tyto parní lokomotivy:

• 213.902 (BéeSka – Výtopna Zlíchov),
• 310.072 (Kafemlejnek),
• 35.1097 (spolek IG Bw Dresden-Altstadt) – k vidění pouze v sobotu
• 354.195 (Všudybylka),
• 434.2186 (Čtyřkolák),
• 464.102 (Ušatá – NTM) – k vidění pouze v neděli,
• 464.202 (Rosnička – NTM),
• 475.111 (Šlechtična – IMC Plzeň).

V největším železničním muzeu v České republice můžete také absolvovat komentovanou prohlídku s průvodcem či audioprůvodcem Smart Guide, čekají na vás exponáty ve vnitřní expozici a modelové kolejiště. K atrakcím patří rovněž jízdy na úzkorozchodné drážce v areálu muzea s parní lokomotivou Krauss z roku 1912. Hlad a žízeň návštěvníci zaženou v historickém jídelním voze.

V Lužné u Rakovníka se tento víkend také představí nový exponát Muzea ČD získaný od partnerské Železniční společnosti Slovensko. Jedná se o legendu expresní dopravy, elektrickou lokomotivu číslo 350.002. Lokomotivní řada 350, dříve ES 499.0, nejčastěji nesla přezdívku “gorila“. V době vzniku to byly nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy ve své třídě v Československu. Mají maximální rychlost 160 km/h a výkon 4 000 kW. Dopravovaly slavné expresy jako Hungaria, Slovenská strela, Balt-Orient a mnohé další. Jejich kmenová trať byla mezi Prahou a Bratislavou, jezdily do Štúrova a dokonce do Budapešti i na sever Moravy do Bohumína. U ČD je s nimi spojeno zahájení provozu rychlostí 160 km/h na modernizovaných koridorech.

Podrobnosti o Parním víkendu jsou na webu www.cdnostalgie.cz a také na portálu Vlakem na výlet. Vstupenky do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka na Parní víkend zakoupíte v e-shopu ČD. Návštěvníkům doporučujeme pořízení vstupenek předem on-line, urychlí to odbavení při vstupu do muzea. Pro samotnou cestu do Lužné pak doporučujeme zvolit vlak, kapacita parkovacích míst je omezena.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru