Středa 8. červenec 2020
Svátek má Nora

ČR - Ptáte se, jestli rostou? Ne houby, na ty je opravdu moc sucho, ale borůvky. Vyrazili jsme do tradiční oblasti, která jim přeje, na sever Plzeňska. Borůvčí je i na některých místech v Krušných horách.

V okolí Žihle jsou borůvčí plné lesy. Borůvky jsou letos ale drobné, plody nejsou navíc tak sladké, jak byste nejspíš čekali. Na vině bude suché počasí. Pokud někam jedete, ověřte, zda není vyhlášen zákaz vstupu do lesa - opět kvůli dlouhotrvajícímu suchu. A dávejte pozor i na další věci, jak píšeme dále.

Sběr borůvek zakázán není. Naopak, sběr lesních plodů lesní zákon povoluje, ale za podmínky, že tímto sběrem nebude ničen les a nasbírané plody poslouží pro osobní potřebu nikoliv ke komerčnímu účelu. Množství sběračů borůvek, kteří se v těchto dnech ale pohybují volnou krajinou, působí škody. Často nerespektují hranice přírodních rezervací a vstupují i do přísně chráněných lokalit, kam je vstup mimo značené turistické cesty zakázán. Ke sběru používají kontroverzní česák, tzv. hřeben, který při neopatrném česání ničí porosty brusnice borůvky. Častým nešvarem jsou odpadky zanechané na místě sběru. Svými vozidly sběrači vjíždějí a parkují na místech, kam je jim vjezd zakázán.

Není výjimkou, že česače kontrolují Lesy ČR společně s Policí ČR.

I když je komerční sběr borůvek zakázaný bez potřebného povolení majitele lesa, můžete si je koupit. Litr se prodává u silnic v Ústeckém kraji za 80 korun. Takové borůvkové knedlíky z čerstvých lesních plodů vás v restauraci pak přijdou klidně i na 120 korun.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací