Středa 22. březen 2023
Svátek má Leona

Proboštov – V proboštovském lesoparku jsou některé z cest v současné době pro veřejnost uzavřené. Probíhají na nich stavební práce v rámci projektu, jehož termín ukončení byl původně plánovaný letos na jaře.

Vzhledem k celkové situaci, vzniklé pandemií koronaviru, se ale zahájení prací zpozdilo. Místostarosta Roman Nešetřil je přesto přesvědčený, že nové cesty začnou místním sloužit už v průběhu letošního léta. „Nevidím důvod, proč by to firma neměla stihnout,“ říká.

Vedení obecního úřadu se rozhodlo při plánování oprav cest v lesoparku sjednotit jejich podobu a zpevnit povrch úpravou na mlatové cesty. Jedná se o zajímavou alternativu třeba k betonové dlažbě nebo dlažebním kamenům, která navíc působí velmi přirozeně. Cesty byly sice dříve částečně zpevněné, ale stávající povrch už nevyhovoval a zejména maminky s kočárky mají na některých trasách problém projet.

Práce v proboštovském lesoparku provádí vítěz výběrového řízení, které proběhlo v loňském roce, dubská společnost Lesors. Proboštovské vyjde realizace celého projektu na 4,091 miliónu korun a podle mlatových cest, které jsme mohli vidět a které jsou už těsně před dokončením, výsledný efekt přispěje k výraznému zkvalitnění celkové podoby i užitné funkce lesoparku.

Mlatové cesty tvoří sypaná směs hrubšího a jemnějšího přírodního nebo umělého kameniva, které se po uložení mechanicky zhutňuje. Finální zhutnění zajistí vysokou nosnost cest a použitý materiál jejich přírodní vzhled. Okraje mlatových cest se zpevňují ocelovou pásovinou, případně dubovými nebo bukovými trámy tak, aby cesty volně splývaly s terénem.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz