Sobota 15. srpen 2020
Svátek má Hana

ČR - Vzhledem k tomu, že Hasičský záchranný sbor České republiky nechce přispívat k uměle vyvolávané a přehnané panice, nevidí důvod, proč dávat obyvatelům země doporučení k předzásobení se potravinami.

Od podobných doporučení se HZS v tuto chvíli distancuje. Vývoj situace samozřejmě nepřetržitě sleduje a v případě potřeby je připraven plnit úkoly, které Hasičskému záchrannému sboru ČR ze zákona náleží.

Hasičský záchranný sbor ČR je připraven, v případě potřeby, poskytnout součinnost orgánu ochrany veřejného zdraví, tedy orgánu hlavního hygienika (popřípadě krajských hygieniků) v reakci na šíření koronaviru. Má a ve spolupráci s ostatní složkami integrovaného záchranného systému a zejména s Orgánem ochrany veřejného zdraví ČR, vytvořeny a procvičeny společné postupy pro řešení obdobné situace.

Od roku 2014 intenzivně spolupracovali na přípravě a tvorbě takzvaných typových činností pro vysoce nakažlivé nemoci. Samozřejmě tento případ koronaviru nemá charakter vysoce nakažlivé nemoci, nicméně případný postup a činnost by byla obdobná. Postup by tedy byl přiměřený dle těchto připravených typových činností, které si ověřili i při řadě praktických cvičení.

Hlavní činností HZS ČR by byla dekontaminace zasahujících, kteří by v případném ohnisku nákazy prováděli na pokyn orgánu veřejného zdraví nějakou činnost, tak následně na tzv. druhém místě zásahu, což by byla v tomto případě třeba Nemocnice Na Bulovce, kam by se nakažení předávali. Dále koordinace záchranných prací a spolupráce s ostatními orgány státní správy.

Ještě samostatná odpověď na to, jak jsou hasiči vybaveni:

Hasiči mají samozřejmě dostatek ochranných pomůcek pro všechny typy zásahů, ke kterým vyjíždějí. Bezpečnost zasahujících hasičů na místě mimořádné události je jednou z priorit, a tím se také řídí. Vybavení mají standardně také na zásahy, kde se vyskytují například nebezpečné chemické látky. Z hlediska hasičů a jejich vybavení, bez ohledu na to, o jakou látku se jedná, musí být chráněni před vším.

Ještě pro zajímavost: Čeští hasiči jsou v tom, jak se chránit a jak zasahovat v případě nebezpečných látek mezinárodně uznávané kapacity, tuto problematiku školíme v mnoha zemích světa: https://www.hzscr.cz/clanek/kurzy-pro-cely-svet.aspx

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací