Středa 8. duben 2020
Svátek má Ema
 

Ústí nad Labem - Unikátní projekt Karlovy univerzity „Česko! A jak dál?“ odstartoval v Ústí nad Labem. Rektor univerzity profesor Zima navštívil během dne ve městě seniory, v odpoledních hodinách potom proběhla v městském muzeu veřejná debata na téma dluhů a exekucí, což je pro Ústecký kraj palčivý problém. V rámci diskuze vystoupil také první náměstek hejtmana Martin Klika.

„Karlova univerzita připravila velmi zajímavý a přínosný projekt. Problematika zadluženosti a exekucí je pro Ústecký kraj velmi zásadní, protože se dotýká více než 18 % obyvatel regionu. Důvody jsou vysoká míra sociálního vyloučení a dlouhodobá nezaměstnanost. Řešení vidím především v legislativních úpravách. Máme připravenou řadu návrhů a opatření, jako je třeba stanovení hranice lichvy nebo místní příslušnost exekutorů. Pro občany je pak zásadní zjednodušit podmínky osobního bankrotu, tedy nabídnout lidem cestu z dluhové pasti. A samozřejmě také osvěta a podpora finanční gramotnosti u rizikových skupin,“ řekl při svém vystoupení náměstek Martin Klika.

2002exekuce2

Veřejná diskuze proběhla v Císařském sálu Muzea města Ústí nad Labem. Zdroj: www.kr-ustecky.cz

V České republice je aktuálně v exekuci 863 tisíc lidí, z toho 125 tisíc z Ústeckého kraje. Na centrální úrovni se řeší především úpravy a zjednodušení platné legislativy. Pro dlužníky je jednou z cest vyhlášení osobního bankrotu, jehož podmínky se v nedávné době upravily tak, aby jej mohlo využít více občanů. Působí zde také řada poraden a neziskových organizací, které se na tuto problematiku specializují, např. Mapa poraden, Člověk v tísni, Rubikon či Poradna při finanční tísni.

2002exekuce3

První náměstek hejtmana Martin Klika a rektor Karlovy univerzity prof. Tomáš Zima. Zdroj: www.kr-ustecky.cz

V panelu diskuze zasedli také náměstek ministra spravedlnosti Michal Franěk, prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil, Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR ad. Náměstek Klika spolu s primátorem města Ústí nad Labem Petrem Nedvědickým přislíbili svou účast i na dalším pokračování veřejných diskuzí v rámci projektu Česko! A jak dál?, které se bude konat v Plzni, tentokrát na téma veřejného pořádku.

2002exekuce4

 Zdroj: www.kr-ustecky.cz

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací