Sobota 19. září 2020
Svátek má Zita
Archivováno

Krupka - Vandalové si vzali za cíl památník 313 obětem pochodu smrti a vedlejšího kostela Sv. Prokopa v Krupce, který byl poničen a posprejován urážejícími nápisy a nacistickými symboly. Informovali o tom krupští strážníci.

Zdroj: www.krupka-mesto.cz

Ten, kdo toto má na svědomí, nejenže způsobil materiální škodu, ale především svoji bezcitností zneuctil nejen památku padlých, ale i těch, kteří přežili, jejich rodin a všech, kteří prožili hrůzy 2. světové války. Toto nepochopitelné jednání je prošetřováno pro podezření z trestného činu.

Památník obětem transportu smrti byl odhalen roku 1948 a je každoročně místem konání pietního aktu u příležitosti výročí ukončení 2. světové války a k uctění památky jejím obětem.

Připomíná transport, který se zastavil 24. dubna 1945 na nádraží v Bohosudově. Vlak s 1880 vězni české, ruské, polské, italské, francouzské a německé národnosti vyjel ze sběrného tábora Ammendorf/Osendorf u Halle a mířil směrem na Plzeň. Při zastavení v Bohosudově se někteří lidé z transportu vykoupali v malých tůních pod nádražím, mnozí se vody také napili. Celkem 313 vyčerpaných a nemocí zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do prohlubní opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena do hromadného hrobu proti kostelu sv. Prokopa.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací