Středa 22. březen 2023
Svátek má Leona

Teplice - Tým amerického fotbalu Nordians Teplice posílil o amerického trenéra Michaela Sholarse, který již několik let trénuje jedny z nejlepších evropských týmů amerického fotbalu. Zeptali jsme se ho na to proč, jaké má plány a co má již za sebou.

Proč jste se rozhodl hrát tento krásný a agresivní sport a na jaké pozici jste hrál nejvíce?

Původně jsem byl špičkou v atletice. Jednoho dne v osmém ročníku mě vyzval k závodu nejrychlejší hráč amerického fotbalového týmu v mé škole v Texasu. Měli jsme velmi dobrý americký fotbalový tým, a po tom, co jsem předběhl nejrychlejšího hráče, jsem si uvědomil, že pro mě možná bude v tomto sportu nějaká budoucnost.

Jakožto po nejrychlejším hráči v týmu, trenéři po mě chtěli hrát útočné pozice, abych využil své rychlosti a získával body. Takže běžet zpět, přijímat přihrávky, vracet je zpět, jakékoliv pozice, která dovolovala držení míče.

Pokud se nemýlím, Vaše kroky do Evropy vedly coby hráče, ale v současné době jste velmi úspěšný profesionální kouč. Rozhodl jste se pro další kariéru kouče ještě v Americe, nebo toto rozhodnutí jste učinil až v Evropě?

Poté, co jsem byl týmovým kapitánem i lídrem, jak na střední škole, tak na univerzitě, pak se specializoval na obchodní administrativu při studiu na univerzitě a krátce pracoval jako obchodní manažer v severní Kalifornii, jsem přišel do Evropy (Uppsala, Švédsko) jako hráč a vůdčí postavení bylo pro mě už přirozené. Po pouhém jednom roce v Evropě jsem se tak stal hlavním hrajícím trenérem.

Trénoval jste v Evropě i Africe, které týmy jste si oblíbil?

Mými nejoblíbenějšími týmy jsou Uppsala 86ers ve Švédsku a Copenhagen Towers v Dánsku. Byl jsem profesionální hráč a trenér obou týmů a dokonce i dnes zůstávají oba špičkovými týmy v rámci svých zemí.

Jaké jsou největší rozdíly mezi americkým fotbalem v Evropě v porovnání s USA?

Největší rozdíl spočívá v tom, že elitní atleti v USA již hrají tento sport v mladším věku v porovnání s Evropou, a samozřejmě rozhodující je i to, že v USA máme přístup ke skvělým trenérům již od velmi mladého věku.

Jaký je Váš největší úspěch coby trenéra?

V roce 2016 jsem jako trenér útoku krátce pomohl Derby University Braves dostat se do semifinále v národním mistrovství v britské Premier League, poté o 5 měsíců později, jako hlavní trenér, jsem dovedl Cairo MSA University Tigers do semifinále národního šampionátu v Egyptě, a přijal od ENFL cenu pro nejlepší trenéry (2016 Coach of Award schválenou Mezinárodní federací amerického fotbalu IFAF).

2505mikesholars2

Proč jste se rozhodl přijmout nabídku trénovat Nordians Teplice? Myslím tím velmi mladý tým v malém městě ve srovnání s vaší předchozí trenérskou kariérou.

Koučoval jsem jako top trenér v Německé fotbalové lize (GFL) Düsseldorf Panthers. Je to skvělý klub a opravdu jsem si užil koučování hráčů a chtěl bych znovu vyjádřit, jak moc oceňuji všechno, co správní rada týmu udělala, aby vše fungovalo. Problémem bylo, že jsem nikdy neměl rád hlavního trenéra Shermana Andersena a vlastně ani on mě. Jelikož jsem byl hlavním trenérem takřka v celé své kariéře, nejsem úplně vhodný pro pozici asistent trenéra. Rozhodli jsme se tedy jít každý svou cestou. Chtěl jsem zrušit smlouvu již o 6 týdnů dříve, než se nakonec stalo, ale protože se vedení týmu snažilo, aby tým fungoval, protáhlo se to o oněch 6 týdnů. Ihned po skončení smlouvy Düsseldorf Panthers jsem směřoval do Teplic. Netrvalo mi to ani 48 hodin.

A proč jsem v Teplicích? Protože je to pro mě výzva, pro mě je fotbal fotbalem, bez ohledu na to, na jaké úrovni se hraje, nebo na jaké úrovni jsem trénoval. Vášeň pro hru zůstává stejná, jsem tu pro hráče.

Jaké jsou vaše cíle s tímto týmem a kde vidíte silnou stránku tohoto týmu?

Hráči jsou stejní všude, ať už na té nejvyšší úrovni v Evropě, či na nižších úrovních. V teplických Nordians všichni toužili zlepšit se a být součástí jednoho z nejlepších týmů v České republice. A pokud jsou všichni zúčastnění ochotni dát se do práce a obětovat to potřebné k dosažení těchto cílů, neexistují žádné překážky. Nikdo se nezajímá o sport, jehož cílem je stát se druhým nejlepším. Naším cílem je soutěžit o mistrovství během jedné až dvou sezón.

Americký fotbal není u veřejnosti v naší zemi tak populární jako klasický fotbal. Co byste popřál americkému fotbalu v České republice?

Americký fotbal je poměrně populární ve Švédsku a Finsku, v zemích, kde je také silná hokejová tradice. Ať už se podíváte na jih na Rakousko nebo na sever na Švédsko, obě země mají stejně nebo méně obyvatel než Česká republika, ale v obou zemích je polovina z 12 nejlepších amerických fotbalových týmů v celé Evropě. Věřím, že by to měl být stejný cíl pro americký fotbal v České republice.

Již několik týdnů žijete v Teplicích. Jak se vám líbí toto město?

Ve skutečnosti jsem zde jen dva a půl týdne, tým potřebuje hodně práce, takže jsem ještě neviděl Teplice, kromě koučování na hřišti. Mezi přípravami a tréninky jak mužského, tak i ženského týmu a během našich teoretických příprav o víkendech, spolu se sledováním a názorným rozebíráním týmových nahrávek, nebylo upřímně řečeno mnoho volného času.

Vyrostl jsem v malém městě s názvem White Settlement v Texasu, takže mohu ocenit tempo života malého města. Ale můj první dojem z Teplic a jeho lidí je dobrý. Toto je také poprvé, kdy jsem v České republice.

Hráčské a trenérské zkušenosti Michaela Sholarse

Jako profesionální hráč:

 • Uppsala 86ers / Gallants , (Uppsala, Sweden)
 • Asker Lynx, (Bærum Norway)
 • Odense Swans, (Odense, Denmark)
 • Kolbotn Kodiaks, (Oppegård, Norway)
 • Copenhagen Towers, (Gentofte, Denmark)
 • Kristianstad C4 Lions, (Kristianstad, Sweden)
 • Svendborg Admirals, (Svendborg, Denmark)

Jako profesionální kouč:

 • Puurs Titans U-19, 2012 (Puurs, Belgium) Head coach
 • Trier Stampers (2008-10) (Trier, Germany) Head Coach
 • Svendborg Admirals, 2006-7 (Svendborg, Denmark) Head coach
 • Kristianstad C4 Lions, 2003 (Kristianstad, Sweden Asst.
 • Copenhagen Towers, 1999-2000 (Copenhagen, Denmark) Assistant coach
 • Kolbotn Kodiaks, 1997-98 (Oppegård, Norway) Head

Autor: Jan Růžička

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz