Úterý 28. září 2021
Svátek má Václav

Každý víkend sem přijíždí spousta lidí, kteří hledají zajímavá místa nejen v samotných severních Čechách, ale také kousek za jejich hranicemi. Kam se vydat na výlet?

Vypravit se můžete nejen do východních a západních Čech, kde navštívíte více či méně známá turistická místa, ale také můžete vyrazit do Polska nebo Německa. Na cestu si nezapomeňte sjednat pojištění do zahraničí.

Kudowa Zdrój

Nedaleko Náchoda můžete navštívit známé lázně Kudowa Zdrój, které byly založeny před více než 660 lety. Jedná se o největší a nejnavštěvovanější lázně v oblasti Kladzka. Srdcem těchto lázní je park, který se nachází na úpatí hory Góra Parkowa, kde stojí nádherný pavilon s léčebnými prameny. Tento pavilon byl postaven v roce 1853. V tomto historickém lázeňském městě najdete řadu památek, například farní kostel Svaté Kateřiny z roku 1679, venkovskou zvonici či velkou dřevěnou šachovnici z 19. století.

Kladzko

Hlavní město regionu Kladsko. Nachází se v severovýchodní části údolí Kladska, na jihozápadním úpatí pohoří Bardzkie, v nadmořské výšce 280–431 m. Nejnižší bod se nachází v blízkosti ústí Kladské Nisy, nejvyšším bodem je vrch Szyndzielnia v severovýchodní části města. Historie a význam města byla ovlivněna jeho polohou v severovýchodní části Kladského údolí na polsko-české hranici. Kladsko má jednu z nejbohatších, nejrozmanitějších a nejcennějších historických budov v zemi a vytváří nádherné panorama. Zajímavá místa, která stojí za návštěvu jsou baštová pevnost na místě dřívějšího hradu z roku 1577, přestavěná v letech 1680–1702, nejvíce rozšířená pruským králem Fridrichem II. Velkým, pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, založený rytířským johanitem v roce 1344, dokončený na začátku 16. století a barokní františkánský klášterní komplex: kostel Panny Marie Růžencové nebo gotický most přes Młynówku z let 1280–1390 s barokními postavami, stylově spojený s Karlovým mostem v Praze či radnice z konce 19. století s renesanční věží.

Zittau (Žitava)

Žitava v Sasku se nachází v trojúhelníku Německa, Polska a České republiky. Velké okresní město s pouhými 25 000 obyvateli je pátým největším v Horní Lužici. Zittau byl poprvé zmíněn v roce 1238 v listině z marienthalského kláštera. Zittau získal městská práva o 17 let později od českého krále Ottokara II. Od roku 1890 jezdí vlaky mezi Žitavou a lázněmi Jonsdorf a Oybin. Trasa je v provozu celoročně. Za návštěvu stojí Žitavská zoo. Sedmi hektarová zoo existuje již více než 50 let. Kromě výběhů pro zvířata existují příležitosti k učení a hře, místa odpočinku a umělecké předměty. V parku žije přibližně 60 druhů zvířat. Nezapomeňte se vydat do historického jádra Platz der Jugend. Město je charakteristické velkým množství různých kašen a fontánek.

Zřícenina hradu Oybin

Romantické zříceniny českého královského hradu a oybinského kláštera se tyčí na nejslavnější hoře Žitavských hor, které vrtochy přírody dávají tvar úlu. Zpočátku to bylo jen jednoduché opevnění - počátkem 14. století byl hrad rozšířen na opevněný komplex. V polovině 14. století zde nechal postavit německý císař Karel IV. Císařský dům a daroval klášter Řádu Cölestinů, v jehož impozantním kostele nechal slavný pražský stavitel katedrály Peter Parler svou vizitku.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací