Úterý 7. červenec 2020
Svátek má Bohuslava

Osek – Klub přátel Krušnohorské železnice zahájil v sobotu 16. května návštěvnickou sezonu 2020 v železniční expozici moldavské dráhy. Ta se nachází v budově nádraží Osek město a byla v sobotu otevřená v době od 9 do 15.30. Kromě prohlídky zajímavých exponátů měli návštěvníci možnost zakoupení turistické známky, nálepky, magnetky nebo vizitky s motivem moldavské dráhy a osecké expozice a také něco na občerstvení.

Čekárna oseckého nádraží je mimochodem otevřená pro veřejnost denně. Jízdenky si tu cestující už nekoupí, ty prodává průvodčí přímo ve vlaku, ale v nepříznivém počasí se stává prostor čekárny příjemným útočištěm. „Vznik železniční expozice motivovala snaha zachránit historické artefakty, které dokreslují atmosféru starých nádraží a historii železnice. V souvislosti s tím, jak postupovala modernizace, tyto exponáty bohužel mizely,“ řekl nám člen Klubu přátel Krušnohorské železnice, Michal Švec.

Foto

Osecká expozice byla zprovozněná v květnu roku 2014. Nabízí ukázky mechanických i elektromechanických přístrojů, kterými se ovládaly výhybky a návěstidla. Je zde trezor na kartonové jízdenky a přístroj zvaný kompostér, který označoval jízdenky datem. Najdeme tady telefon s kličkou pro posílání zpráv morseovkou, model železnice s vláčky, čepici výpravčího, stojan na lyže nebo otáčecí válce s jízdními řády a desítky dalších zajímavých věcí, které přibližují atmosféru dávných časů.

Nejstarším exponátem je mechanický přístroj z roku 1940, vyrobený v německém Düsseldorfu, kterým se ovládaly výhybky a návěstidla. Na oseckém nádraží sloužil po mnoho let. Podle Michala Švece má Spolek přátel Krušnohorské železnice vyhlídnutou řadu dalších exponátů. Bohužel, prostory v Oseku jsou omezené. „Budova má určitou kapacitu, tak se s tím musíme nějak popasovat,“ říká k situaci Švec.

Kudy tam

Železniční expozici na oseckém nádraží můžete navštívit každou třetí sobotu v měsíci, v době od 9 do 15.30. „Uvidíme, jak to bude letos s Oseckou poutí. Pokud město rozhodne, že se uskuteční, pak v rámci této akce bude expozice otevřená v sobotu i v neděli po celou dobu konání pouti. V sobotu dokonce až do 19 hodin,“ poznamenal k zahájení sezóny náš průvodce.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací